Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim uprzejmie informuje, dostępne są druki wniosków na świadczenie wychowawcze w ramach Rządowego Programu Rodzina 500 plus.
(dotyczy starego okresu zasiłkowego 2016/2017))
Druki można pobierać w:
siedzibie GOPS w Gronowie Elbląskim,
w Szkole Podstawowej w Jegłowniku,
w Przedszkolu w Gronowie Elbląskim,
oraz w dniu 31 marca br. w Szkole Podstawowej w Gronowie Elbląskim w podczas zaplanowanego spotkania z rodzicami.
Poniżej załączone zostały druki do pobrania wraz z oświadczeniami oraz informacją o sposobie ich wypełnienia. Pierwsze wnioski będzie można składać już od 1 kwietnia w pokoju nr 1 (parter) w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Łączności 3 w Gronowie Elbląskim, Będzie też możliwość składania wniosków za pomocą systemu teleinformatycznego: · emp@tia, · PUE ZUS, · bankowość elektroniczna (na dzień 10.03.2016r. - PKO Bank Polski). Pracownicy referatu świadczeń rodzinnych służyć będą osobom zainteresowanym wszelką pomocą przy wypełnianiu i składaniu dokumentów.
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Marzena Białogrzywa
Informacja dla rodzin zastępczych ubiegających się o świadczenie wychowawcze
(dotyczy starego okresu zasiłkowego 2016/2017)
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu informuje, że 11 lutego 2016 r. Sejm przyjął ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza program Rodzina 500+. Ma on obowiązywać od 1 kwietnia br. Wsparcie będzie przysługiwało również rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka oraz placówkom opiekuńczo-wychowawczym typu rodzinnego.
Pomoc będzie miała formę dodatku do otrzymywanych świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej. Dodatek nazwany został „dodatkiem wychowawczym”, a jego wysokość wynosić będzie 500 zł miesięcznie. W przypadku rodzin zastępczych, prowadzących rodzinny dom dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego ustawodawca nie wymaga od nich, do składanego wniosku o przyznanie dodatku wychowawczego, załączenia zaświadczeń lub oświadczeń o osiągniętych dochodach danej rodziny.
Wprowadzony dodatek wychowawczy stał się dodatkowym obligatoryjnym świadczeniem dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Prawo do dodatku ustala się na okres 12 miesięcy. W przypadku braku zmian w sytuacji rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka mającej wpływ na prawo do dodatku wychowawczego ustala się je na okres kolejnych 12 miesięcy z urzędu.
Dodatek otrzymają zarówno osoby otrzymujące świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej jak również osoby otrzymujące świadczenia na zasadach z ustawy o pomocy społecznej (art. 226 ust. 5 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).
Dodatek wychowawczy nie przysługuje na dziecko pozostające w pieczy zastępczej po ukończeniu przez nie 18 roku życia.
W związku z powyższym wniosek o przyznanie dodatku wychowawczego należy składać osobiście w siedzibie Centrum lub za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu ul. Komeńskiego 40 nie wcześniej niż od 01.04.2016 r.
źródło: Starostwo Powiatowe w Elblągu