Dnia 10 kwietnia br. w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie informacyjne zainicjowane przeze mnie, jako Wójta Gminy w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla Gminy Gronowo Elbląskie. Jest to kolejny etap, mający na celu dokończenie wszczętej w roku 2010 procedury. Przypomnijmy, że Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego to jeden z najważniejszych dokumentów planistycznych każdej gminy, będący podstawą do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Te z kolei określają zasady kształtowania ładu przestrzennego w gminie. Opracowywane plany miejscowe muszą być zgodne z ustaleniami zawartymi w Studium obrazującym aktualne dążenia gminy, jak również kierunkowe zainwestowanie. Obecny dokument nie spełnia już tego warunku, dlatego też po dokonaniu jego oceny pod kątem aktualności podjęto decyzję o konieczności jego zmiany.
Zorganizowane spotkanie rozpoczęło pewien etap działań związanych z opracowaniem zadania zmiany Studium. Na zlecenie Gminy wykonuje je zespół z Biura Urbanistycznego arch. Marii Czerniak z Sopotu, który na przedmiotowym spotkaniu zaprezentował koncepcje projektów dotyczących rozwoju Gminy Gronowo Elbląskie, było to interesujące spojrzenie oczami specjalistów z dziedziny planowania przestrzennego na nasze miejscowości. Podczas prezentacji głos zabierali m.in. mgr inż. arch. Maria Czerniak, mgr inż. Jan T. Kosiedowski, dr Artur Kostarczyk, mgr Paweł Sągin, mgr inż. arch. Jacek Bocheński.
Zaprezentowano też kilka przykładów innych miejscowości w Polsce, o podobnej wielkości i liczebności, które osiągnęły sukces oparty na przedsięwzięciach wykorzystujących walory środowiska przyrodniczego, otwartych, niezabudowywanych terenów, jak również obszarów zainwestowanych. Było to bardzo pouczające i mamy nadzieję, że dla tych mieszkańców, którzy przyszli, jak również Radnych taka metodyka działań przyniesie wiele inspiracji do konstruktywnych przemyśleń. To w znacznej mierze właśnie od mieszkańców zależy jak będzie rozwijać się ich miejscowość, obszar oraz sama Gmina. Zaangażowanie mieszkańców leży u podstaw sukcesu prezentowanych przykładów. Musimy ustalić czego chcemy oraz jak współpracować dla osiągnięcia wspólnego celu. Jako mieszkańcy musimy sobie wyjaśnić, czy mamy wspólne dążenie do rozwoju naszej Gminy? Jeśli nie, to jak należy pracować i rozmawiać, aby osiągać kreatywne rozwiązania.
Jeżeli jako mieszkańcy nie wykażemy inicjatywy opinio i pomysłodawczej, nie oczekujmy, że ktoś za nas to zrobi w taki sposób, że będziemy czuli się spełnieni we własnym otoczeniu. Moim, jako Wójta Gminy Gronowo Elbląskie, założeniem było w pierwszej kolejności dokonanie wstępnej analizy SWOT naszej Gminy. Polegało to na gruntownych przemyśleniach co jest mocną, a co słabą stroną Gminy. Jakie są szanse i zagrożenia. Tego typu działania pozwolą na opracowanie projektu Studium, który będzie odzwierciedlał w sposób jak najbardziej rzeczowy nasze dążenia, oczekiwania, marzenia, poglądy, wizje itp.
Dlatego raz jeszcze dziękuję tym, którzy poświęcają swój czas dla naszej wspólnej sprawy i zachęcam do włączenia się kolejnych osób do pomocy. Przed nami jeszcze spotkania konsultacyjne, które pozwolą głębiej zapoznać się ze znamiennością Gminy Gronowo Elbląskie przez Zespół Urbanistyczny.
Jednocześnie zwracam się z uprzejmą prośbą do mieszkańców o wypełnienie załączonej ankiety w celu lepszego poznania oczekiwań, problemów i pomysłów mieszkańców na rozwój naszej Gminy, macie Państwo okazję uczestniczyć w tworzeniu otaczającej nas przestrzeni.
Wypełnioną ankietę należy odesłać drogą mailową na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w tytule wpisując: ankieta dot. studium.
Zapraszam do wypełnienia internetowej ankiety: http://ankiety.interaktywnie.com/ankieta/519c94659f97f/
Pozostając z poważaniem wobec moich współobywateli
- Marcin Ślęzak