Gmina Gronowo Elbląskie
Dzisiaj jest...lördag 01 april 2023
Imieniny: Grazyny Ireny
Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)Ukrainian (UA)French (Fr)Svenska (Sverige)Norsk bokmål (Norway)
Gmina Gronowo Elbląskie
Menu
Kalendarium
April 2023
S M T W T F S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
No events
W dniu 28 marca 2018 roku Rada Gminy Gronowo Elbląskie podjęła uchwały rozpoczynające pracę nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowościach Karczowiska Górne, Wikrowo Jegłownik oraz Gronowo Elbląskie: -UCHWAŁA NR XXXII/290/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Gronowo Elbląskie, -UCHWAŁA NR XXXII/291/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Jegłownik, -UCHWAŁA NR XXXII/292/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Karczowiska Górne, -UCHWAŁA NR XXXII/293/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Wikrowo,

PostHeaderIcon I rajd rowerowy stowarzyszenia „Przyjazna Gmina”

Det finns inga tillgängliga översättningar.

             W  dniu 22 maja 2011 r. Stowarzyszenie „Przyjazna Gmina” było organizatorem I rajdu rowerowego  „Szlakiem  Żuławiaków i Olendrów „. Rajd  w swoim założeniu miał  na celu ukazanie   walorów  turystycznych  gminy Gronowo Elbląskie. Trasę  rajdu przygotował i prowadził jedyny ( na razie) na terenie gmin y przewodnik turystyczny PTTK i Prezes  stowarzyszenia  w jednym- Leszek Marcinkowski .

rajd1

 

Hasłem organizowanych cyklicznie wypraw rowerowych jest:

”Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Sami nie  wiecie , co posiadacie” .

Trasę o  długości ok. 36 km. członkowie stowarzyszenia i sympatycy - mieszkańcy gminy ( przyszli członkowie )przejechali na rowerach , zwiedzając  najciekawsze zabytki naszej gminy, przejeżdżając przez  11 miejscowości. zbiórka uczestników odbyła się  przy dworcu PKP budynku  o konstrukcji ryglowej z końca XIX wieku. W  miejscowości Oleśno oglądaliśmy  altanę (XIX w.)na posesji p. Dąbrowskich , w której znajdują  się  pięknie zachowane  w dobrym  stanie malowidła olejne.

rajd3

rajd2

W  Fiszewie zwiedzamy ruiny gotyckiego kościoła z XIV wieku i  cmentarz menonicko – ewangelicki. Wszyscy podziwiamy symboliczne ”otulenie „ przez  drzewo tablicy – steli nagrobnej matki z dzieckiem. Mądrość przyrody.!!

rajd4

rajd5

Odwiedzamy również sąsiednią  gminę- Stare  Pole, gdzie poznaliśmy tajemniczy i urokliwie położony  mały  cmentarz  menonicki w miejscowości Szaleniec. Największą  atrakcją tej chwili  był pomiar dwóch pomnikowych dębów o  obwodach 5,60  każdy.

rajd6

rajd7

Rozgart przywitał nas  pięknym domem  podcieniowym – o którym opowiedzieli nam mieszkańcy  wsi oraz  kościołem, dzwonnicą i cmentarzem ( kompleks mennonicki).

rajd8

rajd9

rajd10

W  Różanach mieliśmy okazję zobaczyć  wnętrze jedynej na  Żuławach pompy parowej.

rajd11

Przejeżdalismy przez  most   zwodzony  na moście w  Jeziorze z 1895 roku.

rajd12

Wycieczka  kończy  się przy  Szkole Podstawowej w Gronowie Elbląskim , gdzie  na terenie zielonym  szkoły, dzięki uprzejmości dyrekcji mogliśmy przy ognisku upiec kiełbaski i odpocząć.

Był to czas na  konsumpcję, rozmowy , wspomnienia i  na organizację  konkursu z  zakresu wiedzy o Żuławach Elbląskich.

Nagrody ufundował Prezes PTTK oddział  Ziemi  Elbląskiej oraz Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oddział Elbląski. Dwa  pierwsze  miejsca  zdobyły panie : Krystyna Przybylska i Sylwia Kopczewska. Radek Hawryszko  „dżentelmeńsko”  ratując  honor  mężczyzn  zajął  III miejsce. Konkurs przygotowali i przeprowadzili; – prezes stowarzyszenia i wiceprezes p. Monika Dębowska. Uczestnikami  rajdu  byli mieszkańcy gminy Gronowo Elbląskie  w  wieku 50- do 2 lat.

Wszyscy  byli  bardzo  zadowoleni z organizacji wolnego  czasu z możliwością poznania urokliwych zakątków naszej gminy.

W przygotowaniu trasa  rajdu  nr 2, na którą już  serdecznie zapraszamy.

 

Zarząd  Stowarzyszenia

„Przyjazna Gmina”

 
Ustawa śmieciowa
Urząd pracy
Teraz gościmy
Vi har 31 besökare online

Valid XHTML 1.0 Transitional

Gmina Gronowo Elbląskie - województwo Warmińsko-Mazurskie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information